Władysławowo Władysławowo Władysławowo
Spojrzenia.pl > artykuły > Dla kogo spadek?
24 stycznia 2019r., imieniny: Felicji, Roberta, Sławy

Artykuł: Dla kogo spadek?

Jest dziwną prawidłowością, że mieszkańcy jakiegoś regionu są tak przyzwyczajeni do środowiska i przyrody
, która ich otacza, iż przestają dostrzegać jej szczegóły i urodę. Jest to sytuacja przypominająca posiadacza bezcennych dzieł sztuki dziedziczonych po przodkach, jednocześnie nieświadomego ich wartości. Dzieła ulegają stopniowemu niszczeniu, a nieświadomy właściciel żyje coraz biedniej. Czy taka sytuacja jest u nas?
Władysławowo jest niezwykłym pod względem bogactwa przyrodniczego miastem. Skupia w sobie, jak w soczewce prawie wszystkie atrakcje przyrodnicze wybrzeża i północnych Kaszub - Nordy.
Przyjrzyjmy się tym atrakcjom.
NADMORSKIE KRAJOBRAZY. Dla większości turystów wartość sama w sobie. Są tutaj: krajobrazy WYSOCZYZNY MORENOWYCH z brzegami klifowymi, głębokimi dolinami erozyjnymi i kamienistymi plażami; krajobraz MIERZEJOWY z wydmami i płaską piasczystą plaża; krajobraz ZALEWOWY z brzegiem płaskim, zatorfionym, często z ujściami rzek do morza.
NADMORSKIE EKOSYSTEMY. Piękna, barwna mozaika tworząca krajobrazy. Są tu: lasy bukowe i bory sosnowe, zarośla jałowców i rokitnika, suche łąki i murawy, słone łąki i torfowiska, nadmorskie wydmy- biała i szara. BOGACTWO GATUNKÓW. Wiele z nich występuje wyłącznie nad morzem, na wydmach, klifach. Dla miłośników przyrody, ornitologów i fotoamatorów jest to raj.
Część tej przyrody podlega ochronie w czterech rezerwatach przyrody położonych w granicach naszej gminy. "SŁONE ŁĄKI" nad zatoką, "DOLINA CHŁAPOWSKA", "PRZYLĄDEK ROZEWIE" I "BIELAWA".
W rezerwatach tych skupia się sama esencja wartości przyrodniczych, o której świadomość mieszkańców czy turystów jest często żadna.
Jakie jest prawdopodobieństwo, że ten przyrodniczy spadek zostanie stopniowo "zagospodarowany" na pola namiotowe, parkingi, czy wysypiska śmieci?
Jak Ty oceniasz sytuację naszych skarbów przyrody?
redakcja
(2)     04-01-2004 13:17  
Komentarze:
posortowano od najstarszych
posortuj od najnowszych

szanowni państwo,
jakie są waszym zdaniem szanse,że na skraju rezerwatu Dolina Chłapowska powstanie luksusowy hotel ? czy nie będzie to zagrożeniem dla wartości przyrodniczej ?

2005.07.12 22:34:03, IP:81.219.103.242

maciej guzek, miłośnik regionu

Dodaj własny komentarz:
Autor:

Email:

 
Sondaż:
"czy popierasz kaszubskojęzyczne tablice miejscowości"
zagłosowano 134 razy
Co, Gdzie, Kiedy:

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
31


polecamy: [więcej »]

Władysławowo - forum na wczasy

o portalu | regulamin i prywatność | kontakt | logowanie
© 2003 - 2019 Spojrzenia.pl Władysławowo
Redakcja Spojrzenia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w serwisie.