Władysławowo Władysławowo Władysławowo
Spojrzenia.pl > artykuły > Szpital: restrukturyzacja czy...
24 stycznia 2019r., imieniny: Felicji, Roberta, Sławy

Artykuł: Szpital: restrukturyzacja czy likwidacja?

Tradycja puckiego szpitala sięga czasów średniowiecza. Póżniej ok. 1725 r., gdy starostą puckim był Piotr Przebendowski odbudowano zniszczony w czasie Potopu szpitalik. Zaś siostry elżbietanki w 1898 roku wzniosły budynek klasztorny w którym opiekę znajdowały zarówno zamożni mieszkańcy jak i utrzymywani z zapomóg miejskich biedacy. Klasztor zamieniony w latach okupacji na szpital i tę funkcję po rozbudowie pełni do dziś.
Od wielu miesięcy toczy się spór o program naprawczy puckiego szpitala.
W lipcu br. radni powiatu puckiego zdecydowali, że najlepszą formą restrukturyzacji szpitala jest jego sprzedaż(za sprzedażą głosowało 11 radnych z Ziemi Puckiej i PSL , przeciw było 8.) Starostwo w Pucku ogłosiło przetarg na sprzedaż szpitala określając termin na składanie ofert do 18 października 2007r i zaraz po wyborach Zarząd Powiatu przedstawi nam nowego właściciela.
Podstawą takiej decyzji jest szacunek, iż jest potrzeba zainwestowania w szpital 15 milionów złotych , których starostwo nie ma. Ponadto dług placówki to kolejne kilka milionów, które będzie można częściowo spłacić ze sprzedaży obiektu.
Starosta wyjaśnia, że sprzedaż placówki to jedyny realny sposób na pozbycie się ekonomicznego balastu i gwarancja na polepszenie jakości obsługi pacjentów.
Pucki szpital ma 156 łóżek i pięć oddziałów - chirurgiczny, wewnętrzny, położniczo-ginekologiczny, noworodkowy oraz pomocy doraźnej jak również specjalistyczne przychodnie. Rocznie obsługuje ok. 13 000 pacjentów.
Placówka zajęła 4 miejsce na Pomorzu w plebiscycie na przyjazny pacjentom szpital i zwyciężył w ogólnopolskiej akcji "Rodzić po ludzku". Szpital mieści się w dwóch obiektach. Jeden z nich to budynek poklasztorny, drugi - to dawny biurowiec z początku lat 70-tych, na działkach o pow. 7,5tys.m2. Szpital leży w bardzo atrakcyjnym miejscu w bezpośredniej bliskości starego rynku, a jednocześnie kilkadziesiąt metrów od plaży. Jest to kuszący kąsek dla wszystkich inwestorów, którzy chcieliby zarobić duże pieniądze, niekoniecznie na ochronie zdrowia.
Pucki szpital zostanie pierwszym sprzedanym szpitalem w woj. pomorskim i to w sytuacji, gdy media donoszą o ryzyku zawieszenia działalności szpitalach w Trójmieście i w Wejherowie.
Mieszkańcy mają obawy, iż nowy prywatny właściciel w przyszłości zmieni profil działalności szpitala na przynoszący duże zyski finansowe np. chirurgię plastyczną. Jest również uzasadniona obawa, iż po sprzedaży nowy właściciel w ogóle zmieni przeznaczenie tego kompleksu na działalność turystyczno-hotelarską (zalecana funkcja terenu w planach).
Pracownicy szpitala stają w obronie puckiego szpitala ujawniając zawiłości przygotowywanej transakcji. Wątpliwości budzi brak gwarancji dla 190 pracowników szpitala, wątpliwa zdaje się być wycena nieruchomości(znacznie niższa od cen
wolnorynkowych), a formuła przetargu ponoć faworyzuje firmę ; EMC z Wrocławia.
Związkowcy kierują również swoje protesty do wyższych władz.
Wojewoda Pomorski sugeruje dzierżawę szpitala, jako antidotum na trudną sytuacje ekonomiczną, wykluczając sprzedaż, gdyż samorząd pozbawia się w ten sposób jakiegokolwiek wpływu na to co w przyszłości z obecnym szpitalem miałoby się dziać.
Sugestie premiera obejmują zapowiedzi głębokiej reformy w służbie zdrowia, ale niepolegającą na całkowitej jej prywatyzacji.
Z rozwoju akcji można wysunąć wniosek, że decyzja 11 radnych jest bardziej znacząca niż liczne protesty mieszkańców i sugestie władz wojewódzkich czy rządowych. Sytuacja ta ponoć wynika z zasad demokracji i obowiązujących przepisów w zakresie zarządzania szpitalami.
Kilkuset letnia historia puckiego szpitala nasuwa pytanie czy pozbycie się własności obiektów naszego szpitala stanowi poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego naszych mieszkańców?
Redakcja
(4)     27-09-2007 14:10  
Pokrewne artykuły:

Przekształceń szpitala cd.   Ratujmy szpital w Pucku

Komentarze:
posortowano od najnowszych
posortuj od najstarszych

p. Hirsz z Łebcza trafnie ocenia sytuację;
nie po to wybraliśmy radnych, aby likwidowali nam szpital.
I co - mamy zapowiedż, że starosta pozwie go do sądu.
Czyżby już wszyscy się przestraszyli?

2007.09.28 14:04:10, IP:83.25.219.222

Zaskoczony

Najzabawniejsze jest przekonanie starosty, który twierdzi, że wymiana gospodarza gwarantuje sukces tego szpitala. Zdaje się, że starosta zapomniał o tym, że to on jest obecnym gospodarzem placówki. Cóż za roztargnienie !

2007.09.27 20:00:12, IP:83.25.236.239

Daniel

Dodaj własny komentarz:
Autor:

Email:

 
Sondaż:
"czy popierasz kaszubskojęzyczne tablice miejscowości"
zagłosowano 134 razy
Co, Gdzie, Kiedy:

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
31


polecamy: [więcej »]

Władysławowo - forum na wczasy

o portalu | regulamin i prywatność | kontakt | logowanie
© 2003 - 2019 Spojrzenia.pl Władysławowo
Redakcja Spojrzenia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w serwisie.