Władysławowo Władysławowo Władysławowo
Spojrzenia.pl > artykuły > Fakty, złudzenia i przemilczenia...
16 stycznia 2019r., imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Artykuł: Fakty, złudzenia i przemilczenia na temat elektrowni i energetyki atomowej.

Na naszych oczach powraca temat budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu ok. 100 km na zachód od Trójmiasta lub 20 km dalej.
Krótkie przypomnienie tego, co było.
1. 18 stycznia 1982 – pod osłoną nocy stanu wojennego Rada Ministrów podjęła uchwałę o rozpoczęciu budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu.
2. Dopiero cztery lata później – 10.04.1986 Sejm uchwala ustawę Prawo atomowe.
3. W maju 1990 odbywa się referendum w województwie gdańskim w sprawie budowy elektrowni. W efekcie referendum rząd podjął decyzję o wstrzymaniu, a następnie zaprzestaniu budowy elektrowni.
4. W międzyczasie, w sąsiedztwie zbudowano elektrownię szczytowo-pompową o mocy ok. 800 MW, tj. zaledwie połowy tej, jaką miała mieć elektrownia atomowa, a ponad 20 razy taniej.
5. Pojawiły się też plany budowy elektrowni gazowej, które jednak nie miały żadnej realizacji.
6. W 2004r w okolicy Kaliningradu miało miejsce trzęsienie ziemi o sile do 5,3 w skali Richtera. Z informacji Państwowego Instytutu Geologicznego wynika, że trzęsienia ziemi w pasie północnej Polski powtarzały się od dawna co kilka – kilkanaście lat (patrz http://pgi.gov.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=527&Itemid=2 ). Stało się to jednym z kolejnych powodów wątpliwości, co do bezpieczeństwa lokalizacji elektrowni atomowej w miejscowości Żarnowiec.
7. W marcu 2010 wygrywa jednak opcja powrotu do lokalizacji ea w Zarnowcu, a obecnie Zarnowiec jest jedną z trzech rozpatrywanych lokalizacji

Czy to wszystko oznacza, że cała miniona historia w ogóle nie miała miejsca? A może, że obecny rząd RP jest mądrzejszy i wie coś, o czym nikt z pozostałych obywateli naszego kraju nie wie? Wygląda, że tak! Mądrość rządu polega na tym, aby naród pozostał w niewiedzy. Miejsce wiedzy można zastąpić złudzeniami. Oto parę z nich.

Kto ma złudzenia na temat tańszego prądu? Na całym świecie (może poza Japonią) produkty z najbliższej okolicy są przeważnie droższe, niż gdzieś dalej. Jako jeden z przykładów - paliwa z Rafinerii Gdańskiej - proszę porównać jej ceny w sąsiedztwie Gdańska i np. na Lubelszczyźnie.
Druga sprawa - prąd z elektrowni atomowych jest, co najmniej 10 razy droższy niż z odnawialnych źródeł energii. Na te koszty sumują się wszystkie wydatki pośrednie i pochodne.

Kto ma złudzenia na temat Żarnowca, jako najlepszej lokalizacji - niech sobie wyobrazi, że dokumentacja z lat osiemdziesiątych, na podstawie, której przygotowano projekty lokalizacji i istniejącą zabudowę - nie spełnia wymogów późniejszych zmian i nowych przepisów z zakresu ochrony przyrody i środowiska. Równie dobrze można by mówić o elektrowni atomowej nad jeziorem Wigry lub na Półwyspie Helskim.

Co do złudzeń na temat nowych miejsc pracy… Ileż to już różnych inwestycji w różnych miejscach naszego kraju powstawało lub było rozpoczynane w oparciu o ten argument?

Kto, jak kto - ale to Lenin kiedyś powiedział " komunizm to elektryfikacja plus władza radziecka" . Ku elektryfikacji nasi politycy prą za wszelką cenę. Szkoda jednak, że znowu nasz kraj będzie musiał przejść drogą wszystkich błędów i problemów, jakie były i są udziałem tzw. państw atomowych. Jaka była władza radziecka - tego młodzi już nie wiedzą, bo i skąd? Otóż była to władza, która: - nie znosiła żadnego sprzeciwu, - czarne nazywała białym, - wszystkie swoje błędy nazywała osiągnięciami, - a jeśli zdarzyło się coś naprawdę tragicznego - ofiary uzasadniane były tzw. wyższą koniecznością. Nie twierdzę, że możliwy jest w Polsce powrót komunizmu. A już na pewno komunizmu siermiężnego z lat 30-tych lub 50-tych. Coś tu jednak jest na rzeczy.

Na elektrowni atomowej na pewno nie skorzystają Polacy, ani żyjący dzisiaj, ani przyszłe pokolenia. Nie skorzysta środowisko (wody, powietrze, gleba), ani żywa przyroda. Nie skorzysta polska gospodarka. A w przypadku awarii lub katastrofy stracą wszyscy i wszystko. Oczywiście - elektrownie węglowe są złe i przestarzałe. W tej sytuacji bardzo łatwo jest użyć taniego, propagandowego chwytu i pokazać naprzeciw siebie starą i dymiącą elektrownię węglową oraz nową, nieistniejącą jeszcze - atomową.
Jeśli są inżynierowie i profesorowie mówiący o energetyce atomowej w Polsce, jako najwyższej konieczności i jedynej alternatywie - należy zapytać - ile im za to zapłacono?. Będą szli w zaparte, ponieważ wg oficjalnej wykładni prąd z elektrowni atomowej potrzebny jest i będzie Polakom w 2030r jak codzienny chleb.

To jest oczywiste - bez propagandy, reklamy i fałszywej informacji żaden taki pomysł nie może się udać.
Kiedyś (1994r) zapytany przeze mnie mer miasta Grande Synthe w pobliżu kanału La Manche we Francji – czy nie przeszkadza mu sąsiedztwo elektrowni atomowej w odległości ok. 40 km - odpowiedział, że pierwszy raz o tym słyszy. Że to niemożliwe – nikt, gdyby wiedział – toby się nie zgodził!. Otóż to – gdyby wiedział.

Energetyka atomowa jest tak samo podejrzana, jak źródła dostaw krwi dla niemieckich szpitali polowych na froncie wschodnim w latach 1942-44.

Jeszcze jest czas na opamiętanie!!!
Redakcja
(4)     09-01-2013 22:51  
Komentarze:
posortowano od najnowszych
posortuj od najstarszych

Przez 6 lat codziennie przez 5 godzin moj statek stal okolo 500 metrow od 4 reaktorow jadrowych angielskiej elektrowni, wokol pasly sie owce i nawet moglem zwiedzic jeden z reaktorow i jeszcze zyje i nie swiece w ciemnosciach. Z tego malenkiego portu Heysham odbywal sie caly transport turystow udajacych sie na wyspe Mann, nigdy nie widziale manifestacji protestacyjnych przeciwka lokalizacji i pracy tej elektrowni, byla i jest po prostu bezpieczna.Na lokalizacje nowej elektrowni jadrowej nie mamy wiekszego wplywu, ale mamy wplyw na to, jaki reaktor jadrowy zostanie zainstalowny i to powinien byc nasz cel, alternatywa farm wiatrowych to nie jest argument , prosze pojechac np. do danii i poogladac opuszczone wsie i farmy przez instalacje wiatrakow.

2015.03.17 12:37:31, IP:79.140.198.26

Bolo58

jest to ciekawy temat ale zbyt mały odzew społeczny

2013.05.01 16:20:52, IP:83.11.224.81

Społecznik

Mamy coraz mniej węgla kaminnego ,elektrownie na weglu brunatnym zatruwają środowisko , gaz łupkowy to wielki znak zapytania. a budujemy coraz więcej paliwożerych obiektów.Francja 70 procent -czerpie zelektrowni atomowych - już czas podjąć meską decyzję

2013.01.20 20:17:28, IP:83.11.92.80

Zainteresowany

No dobra, to skąd brać prąd? Wiatraki? Sami protestujecie, że psuje krajobraz, że szumi, że ptaki giną. Panele? Utylizacja droższa niż azbestu. Węgiel? No bez jaj.

2013.01.14 10:09:29, IP:83.238.73.88

Wątpliwy

Dodaj własny komentarz:
Autor:

Email:

 
Sondaż:
"czy popierasz kaszubskojęzyczne tablice miejscowości"
zagłosowano 134 razy
Co, Gdzie, Kiedy:

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
31


polecamy: [więcej »]

Władysławowo - forum na wczasy

o portalu | regulamin i prywatność | kontakt | logowanie
© 2003 - 2019 Spojrzenia.pl Władysławowo
Redakcja Spojrzenia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w serwisie.