Władysławowo Władysławowo Władysławowo
Spojrzenia.pl > artykuły > Dziady czy Seksmisja …
19 marca 2019r., imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety

Artykuł: Dziady czy Seksmisja …

Z inicjatywy mieszkańców Jastrzębiej Góry i organizacji pozarządowych powstała koncepcja zagospodarowania choćby części dużej działki w centrum (przy deptaku Światowid), na której do pory usytuowane były sezonowe budki handlowe.
Mieszkańcy widzą w tym miejscu muszlę koncertową i mogą uzyskać środki finansowe na ten cel z EU. Zdawałoby się nic prostszego, gdyż działka należy do skarbu państwa (naszego państwa –Polska) i wystarczy uzyskać stosowne pozwolenia od władzy państwowej, która w tym przypadku jest reprezentowana przez naszego starostę puckiego.
Mieszkańcy Jastrzębiej Góry poprzez swoich reprezentantów, Towarzystwo Miłośników J.G. i z poparciem samorządu gminy Władysławowo usłyszeli zdecydowanie NIE, a starosta uzasadnił swą decyzję krótko:„nie ma możliwości wydzielenia skrawka z działki”, „cały teren podlegać będzie przetargowi na 25 lat” a „interes skarbu państwa jest jasny, klarowny, … który ja reprezentuje w tym miejscu”.
Podstawową zasadą w państwach demokratycznych jest podział administracji publicznej na rządową i samorządową.(decentralizacja władzy), ale starosta pucki uznaje zapewne tylko samorząd fasadowy (taki na pokaz, potrzebny do pokazania się przed kamerami i jako odbiorca jego postanowień). Słowa starosty o wyższości interesu skarbu państwa nad interesem społecznym sprawiają wrażenie, że władza to wyłączność administracji państwowej, którą on reprezentuje! Mieszkańcy podobno zbierają podpisy pod petycją w sprawie konsultacji dotyczących tego terenu.
Starosta podejmuje jednoosobowo decyzję, mieszkańcy chcą prosić władzę o konsultację - czy to oznacza, że znaleźliśmy się już w państwie totalitarnym?
Z historii znany jest okres rozczarowania demokracją, jej kryzysem wykorzystany do budowy totalitaryzmu w przedwojennych Niemczech, jednakże dzisiaj funkcjonują pewne cechy demokracji (np. stowarzyszenia ) i jak na razie brak kontroli państwa nad wszystkimi aspektami życia społecznego - tak charakterystycznymi w totalitaryzmie – więc teraz można dostrzec autorytarny system rządów starosty, bo władza istnieje "obok" społeczeństwa i realizując swoje cele -nie społeczne.
Właśnie, może tylko o celu tutaj chodzi, bo w ostatnim czasie przeżywaliśmy:
• „jedyny w Polsce” szpital bez windy,
• batalię o port we Władysławowie
• decyzję o budowie biogazowni w centrum Łebcza.
• kontrowersje w urzędzie PCPR związanym z zabójstwem dzieci.
Czy przy takiej kolejności zdarzeń możemy zakładać, że starosta pucki utożsamia się ze społecznością lokalną? Nie podlega wątpliwości, że władzę starosta zdobył legalnie, ale jego despotyczne praktyki przenoszą nas jakby w inną przestrzeń.
Starosta pucki jest wykształconym nauczycielem i może wzorcuje się na Konradzie, bohaterze “Dziadów” A. Mickiewicza i też ogarnia go poczucie wszechpotężnej władzy i zamierza uczynić swój zniewolony naród szczęśliwym, a może tylko odgrywa scenę z filmu „Seksmisja” i jak tam kobieta – tak on wpaja nam , że jedyna przestrzeń dla nas bezpieczna to jego zwierzchnictwo?
Redakcja
(1)     19-02-2013 21:56  
Komentarze:
posortowano od najstarszych
posortuj od najnowszych

Po co ta ideologa i tak pewnie tego nie rozumieją - kasa się liczy.
Trzeba słuchać co polityk mówił

2013.02.20 21:09:45, IP:193.106.77.187

Szym

Dodaj własny komentarz:
Autor:

Email:

 
Sondaż:
"czy popierasz kaszubskojęzyczne tablice miejscowości"
zagłosowano 138 razy
Co, Gdzie, Kiedy:

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

1
2
3

4
5
6
7
8
9
10

11
12
13
14
15
16
17

18
19
20
21
22
23
24

25
26
27
28
29
30
31


polecamy: [więcej »]

Władysławowo - forum na wczasy

o portalu | regulamin i prywatność | kontakt | logowanie
© 2003 - 2019 Spojrzenia.pl Władysławowo
Redakcja Spojrzenia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w serwisie.