Władysławowo Władysławowo Władysławowo
Spojrzenia.pl > artykuły > poczucia tożsamości mieszkańców...
16 stycznia 2019r., imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Artykuł: poczucia tożsamości mieszkańców gminy Władysławowo

Temat poczucia tożsamości narodowej i etnicznej jest zagadnieniem bardzo szerokim. Poniżej prezentujemy pismo skierowane do burmistrza, w którym wskazujemy nasze przemyślenia w tym temacie
Władysławowo, dnia 16.03.2015r.



Szanowny Pan
Roman Kużel
Burmistrz Miasta Władysławowa


dotyczy: poczucia tożsamości narodowej i etnicznej mieszkańców gminy Władysławowo jako elementu aktywizowania społeczności lokalnej

W ostatnim ćwierćwieczu w Polsce zaszły ogromne zmiany ustrojowe i społeczne . W naszej gminie np. wykształcił się nowy, piękny zwyczaj uroczystych obchodów święta Niepodległości i Zaślubin Polski z Morzem. Praktycznie są to jedyne dni w roku o charakterze patriotycznym i ściśle związane z naszym regionem. Frekwencja na tych uroczystościach raczej nie należy do imponujących - od lat to samo grono.
Wiemy, że część mieszkańców z uwagi na warunki atmosferyczne i stan zdrowia nie bierze udziału w tych uroczystościach, dlatego warto zastanowić się czy nie zorganizować np. dodatkowego spotkania w pomieszczeniach ogrzewanych dla tych mieszkańców.
Akcent w kierunku osób starszych byłby nie tylko przywróceniem kaszubskiego zwyczaju bezwzględnego szacunku do starszych, ale też okazją, aby młodzi (np. młodzież z władysławowskiego technikum) wykazali się aktywnością w działaniu na rzecz innych i współorganizowali takie spotkania.
Niska frekwencja na obchodach patriotycznych nie jest problemem samym w sobie.
W obecnej sytuacji problem tkwi w świadomości naszych mieszkańców, w szczególności ludzi młodych. Absolwenci władysławowskich szkół nie wiedzą, kto to był Haller czy Abraham , nie słyszeli o Remusie Majkowskiego, nie kojarzą zdarzeń takich jak „rzeź gdańska” czy „mordy piaśnickie”. Czy w takiej sytuacji można się dziwić, że młodzi mieszkańcy postrzegają uczestników patriotycznych rocznic, jako „niewspółczesnych dziadków”, którzy noszą kwiaty pod dziwne pomniki?
Słyszy się opinię, że poziom nauczania w polskich gimnazjach przekracza zaledwie 50%, ale poziom nauczania w zakresie historii i kultury naszego regionu w większości przypadków jest zerowy ! Zdawałoby się, iż temat programu nauczania dzieci i młodzieży jest poza zasięgiem władzy miejskiej czy organizacji społecznych. Jednakże należałoby się zastanowić jak wykorzystujemy możliwości podnoszenia poczucia tożsamości narodowej i etnicznej w naszej gminie.
Przeznaczamy dość spore środki na promocję miasta związaną z turystyką, a na promocję historię i kultury naszego regionu potrzebne są niewielkie kwoty. Można tu wymienić przykładowo: wynajem autokaru do Piaśnicy, projekcję filmów związanych z regionem, wieczór prozy i poezji kaszubskiej czy np. zamówienie gadżetów dla młodzieży z okazji „Zaślubin” i ustanowienie nagród Burmistrza czy Stowarzyszenia Rozwoju Władysławowa za osiągnięcia w tematyce historii i kultury regionalnej. Działania tego typu powinniśmy adresować nie tylko do uczniów naszych szkół, ale również do młodzieży starszej, która w ostatnim ćwierćwieczu nie miała specjalnych przesłanek, aby zainteresować się tematyką regionalną i patriotyczną.
Dysponujemy aktywną kadrą w Centrum Kultury i Promocji - co stoi na przeszkodzie, aby zajmowało się ono nie tylko turystyczną promocją naszego regionu, ale również organizowało imprezy kierowane do samych mieszkańców - czego dobrym przykładem jest miasto Gdynia?
Istotnym elementem budowania poczucia tożsamości regionalnej w naszej gminie jest język kaszubski. Szkoły otrzymują subwencje za nauczanie języka kaszubskiego, które poza nauką języka obejmują zgodnie z ustawą również naukę „historii i kultury własnej”. Dopłaty uzyskane przez naszą gminę są na bardzo niskim poziomie, a wzrost liczby uczniów korzystających z nauczania języka kaszubskiego praktycznie żaden.
Nasza „Norda” - rejon pucki w końcu XIX w. charakteryzował się najwyższym procentem ludności kaszubskiej - 76,5% stanowili rodowici Kaszubi w stosunku do wszystkich mieszkańców. [TABELA 1.] Taki stan rzeczy wtenczas oceniano jako dramatyczny zanik języka kaszubskiego. Wzmożoną działalność w obronie kultury kaszubskiej rozpoczął Florian Ceynowa, po nim kontynuatorem było Towarzystwo Młodokaszubów.
Dziś wg danych z 2011 r. w naszej gminie znajomością języka kaszubskiego może się pochwalić zaledwie 19%. [MAPA 1.]
Co wydarzyło się w międzyczasie:
- 24 lata temu (1991r.) Sejm RP uznał język kaszubski za język regionalny,
- 15 lat temu (1999r.) nasz papież apelował do Kaszubów „Strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowią o Waszej tożsamości"
- 7 lat temu (2007r.) Minister ustanowił b. korzystne subwencje za nauczanie regionalne.
Gmina Władysławowowi otrzymuje obecnie ok. 900 tys. zł subwencji na naukę języka oraz własnej historii i kultury. Inne gminy o przybliżonej wielkości pozyskują znacznie większe kwoty np. Szemud 3,5mln zł, Sierakowice 4,7mln zł , a po sąsiedzku znacznie mniejsza gmina Krokowa - 2,6mln. zł dotacji.
Nauka języka oraz własnej historii i kultury jest obecnie prowadzona w 38 gminach, na terenie 9 powiatów województwa pomorskiego [MAPA 1.]. Od 2007r. liczba uczniów języka kaszubskiego zwiększyła się 3- krotnie (z 6 tys. do 18 tys. uczniów). [TABELA 2.] Na terenie naszej gminy przyrost ten sięga zaledwie kilkunastu procent (z 155 uczniów do 178 uczniów). Jeszcze kilka lat temu burmistrz Władysławowa nazywał nasze gimnazjum „okrętem flagowym” (uzasadniając ogromne koszta inwestycyjne), szkoła przyjęła imię Jana Pawła II - a uczniowie nie wiedzą dlaczego w naszym mieście stoi pomnik Antoniego Abrahama.
W takiej sytuacji z pełnym uznaniem należy się odnieść do pracy nauczycieli w szkole w Jastrzębiej Górze, gdzie z nauki języka kaszubskiego korzysta 80% uczniów, czy w Chłapowie - blisko 50%.

Podsumowując, należy stwierdzić, że wartości i dziedzictwo naszej tożsamości są od lat w naszej gminie dziedziną zaniedbywaną. Nie wykorzystujemy w pełni możliwości oferowanych w ramach pomocy państwa i nie wykorzystujemy możliwości naszego samorządu. Ostatnie lata nie tylko w naszej gminie były zdominowane zagadnieniami ekonomicznymi, inwestycjami typu remonty dróg itd.

Naszym zdaniem najwyższy czas podjąć w sposób świadomy i planowy szeroko pojęte działania związane z rozwojem poczucia tożsamości, zwłaszcza w zakresie historii i kultury regionalnej. Zawężanie działań publicznych do zagadnień ekonomicznych typu debaty o wysokości zadłużenia budżetu gminy, budowa dróg, itd., z pominięciem elementów stanowiących o naszym poczuciu tożsamości jest działaniem tylko doraźnym.
Widzimy potrzebę podjęcia otwartej debaty na temat aktywizowania społeczności lokalnej i wykorzystania wiedzy i pomysłów naszych mieszkańców, dlatego prosimy Pana Burmistrza o współorganizowanie debaty wszystkich, którzy pomogliby nam wspólnie podjąć realizację takich działań.

Z poważaniem - Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Władysławowa
Redakcja
(4)     24-04-2015 12:55  
Komentarze:
posortowano od najstarszych
posortuj od najnowszych

Dzisiaj w Domu Rybaka odbyły się warsztaty plastyczne. Pani Profesor z Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu wraz z asystentami oraz studentami, włożyli masę pracy, pieniędzy i własnych chęci. Urząd poinformowany był dużo wcześniej. Wszystko dla dzieci z naszej gminy. Za darmo. Wiecie ile dzieci przyszło ? JEDNO !!! Wstyd. Wstyd. Wstyd. Ci ludzie się starali włożyli swoją ciężką pracę i pieniądze na materiały. Tymczasem ktoś w Urzędzie odpowiedzialny za rozpropagowanie tego w szkołach gminy najwyraźniej nie kiwnął palcem. Kto za to podpowiada ? Może ktoś mi podpowie ?

2015.04.25 20:46:16, IP:77.253.6.149

Artysta

Z polityką informacyjną miasta jak było słabo tak nadal jest...
Dystrybucja informacji które przekazuje się mieszkańcom jest nieprzemyślana i nieskoordynowana.
Młodzi pracownicy CKPiS myślą że cały świat żyje już tylko FB i publikowanie wiadomości na tej platformie załatwia wszystko a to błąd. Tablice ogłoszeń w dzielnicach niewykorzystywane, słupy ogłoszeniowe których kilka jest nikt nie wykorzystuje, kolportaż gazetki ratusz beznadziejny...
Trochę można dowiedzieć się na stronach parafii Władysławowo czasami coś w ttm lub nadmorski24, poza tym to każda inicjatywa jest nagłaśniana przez swojego organizatora z lepszym lub gorszym skutkiem i wychodzą takie sytuacje jak tu wyżej opisane przez Artystę ( jedno dziecko na warsztatach plastycznych czy klika osób na "wielkim" zdjęciu mieszkańców miasta z okazji obchodów 50-lecia nadania praw miejskich którego w końcu nawet nie wykonano).
Aparat propogandy/informacji w naszej gminie działa w miarę poprawnie tylko przy okazji wyborów samorządowych, wypadałoby to zmienić...

2015.04.26 11:12:50, IP:91.231.25.8

Mieszkaniec

Zgadzam się z przedmówcą polityka informacyjna jest słaba.

2015.04.27 11:19:04, IP:198.7.62.129

Zenek

Temat związany ze znajomością historii wśród młodszego pokolenia nie dotyczy wyłącznie Władysławowa. Obserwuje się w Polsce tendencję ograniczania nauczania historii i deklarowaną niechęć władz państwowych do tych zagadnień. Władza potrzebuje baranów, aby nimi skutecznie rządzić i sterować. Historia jest jej wrogiem, bo, jak stwierdza przysłowie "lubi się powtarzać", a poza tym "historia jest nauczycielką życia".

2015.05.23 16:59:10, IP:83.25.166.17

Włodzimierz jankowski

Dodaj własny komentarz:
Autor:

Email:

 
Sondaż:
"czy popierasz kaszubskojęzyczne tablice miejscowości"
zagłosowano 134 razy
Co, Gdzie, Kiedy:

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
31


polecamy: [więcej »]

Władysławowo - forum na wczasy

o portalu | regulamin i prywatność | kontakt | logowanie
© 2003 - 2019 Spojrzenia.pl Władysławowo
Redakcja Spojrzenia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w serwisie.