Władysławowo Władysławowo Władysławowo
Spojrzenia.pl > artykuły > MORSKA PIELHGRZYMKA RYBAKÓW
19 marca 2019r., imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety

Artykuł: MORSKA PIELHGRZYMKA RYBAKÓW

Ponad 20 lat temu, w dniu patrona rybaków, św. Piotra, po raz pierwszy na Małe Morze wyruszyły kutry z wiernymi, wznoszącymi modlitwy za ludzi morza. Tradycja nie zamarła. 27czerwca w niedzielę do puckiej fary przypłynęli pielgrzymi po raz 24. Na rynku za
Na rynku po raz czwarty odbył się Festyn Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Pielgrzymka przez Zatokę Pucką jest czymś unikalnym na skalę europejską. Odbywa się co roku, zazwyczaj 29 czerwca, czyli w święto Piotra i Pawła, lub w najbliższą niedzielę. Tegoroczna przypadła na niedzielę, 27 czerwca.
Przed południem kutry i jachty wypłynęły z Pucka, aby spotkać się na środku zatoki z pielgrzymami w Półwyspu Helskiego i innych miejscowości, jak Rewa, Mechelinki, Gdynia, czy Swarzewo. Na pokładzie głównego kutra płynęli duchowni z ks. bp Zygmuntem Pawłowiczem na czele oraz władze samorządowe i politycy. Na zatoce spotkało się kilkadziesiąt mniejszych i większych łodzi. Pielgrzymi tradycyjnie modlili się za rybaków, którzy zginęli na morzu i dziękowali za łaskę Bogu i św. Piotrowi.
Wczesnym popołudniem łodzie przypłynęły do Pucka. Jak co roku w porcie witały ich setki wiernych. Na placu przy porcie ks. biskup odprawił uroczystą mszę świętą.
Po mszy biskup Pawłowicz symbolicznie wmurował kamień węgielny w miejscu rozpoczętej budowy Centrum Kulturalno-Duszpasterskiego im. Konstantyna Dominika. Kamień został poświęcony przez papieża Jana Pawła II, podczas pielgrzymki puckich parafian do Rzymu.
Po południu rozpoczął się Festyn Św. Piotra i Pawła. Właściwie był to drugi dzień festynu, organizowanego od czterech lat przez księdza Piotra Mazura.
Piotr Ciskowski
    01-07-2004 08:08  
Komentarze:
posortowano od najstarszych
posortuj od najnowszych
Dodaj własny komentarz:
Autor:

Email:

 
Sondaż:
"czy popierasz kaszubskojęzyczne tablice miejscowości"
zagłosowano 138 razy
Co, Gdzie, Kiedy:

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

1
2
3

4
5
6
7
8
9
10

11
12
13
14
15
16
17

18
19
20
21
22
23
24

25
26
27
28
29
30
31


polecamy: [więcej »]

Władysławowo - forum na wczasy

o portalu | regulamin i prywatność | kontakt | logowanie
© 2003 - 2019 Spojrzenia.pl Władysławowo
Redakcja Spojrzenia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w serwisie.