Władysławowo Władysławowo Władysławowo
Spojrzenia.pl > artykuły > Jakie znaczenia dla współczesnego...
24 stycznia 2019r., imieniny: Felicji, Roberta, Sławy

Artykuł: Jakie znaczenia dla współczesnego mieszkańca Władysławowa

ma hasło zawarte w herbie;"Më trzimóme z Bóga"-to temat konkursu na pracę literacką ogłoszonego we władysławowskiej parafii.
Na konkurs wpłynęło 18 prac. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się w 21.11.2005r w Domu K
Komisja w składzie: ks. Proboszcz, Przewodniczący Rady Miasta oraz Stowarzyszenie Rozwoju Władysławowa nagrodziła prace następujących osób:
. I miejsce: Marlena Okrój kl.IIIGim, Anna Głombiowska kl.III LO;
. II miejsce: Natalia Brezińska kl.IIIGim
. III miejsce: p.Andrzej Stanisław Schmidt, p.Teresa Turzyńska
. Wyróżnienia: p.Elżbieta Muża, Natalia Majkowska, Jagoda Sarnowska kl.I Gim., Mateusz Przyradzki kl.IIIGim., Julia Głombiowska kl.III Gim., Otylia Szombork kl.IIIGim.
Zwycięzcom gratulujemy.
Dominowały prace pisane przez młodzież szkolną, ale nie zabrakło wypowiedzi dorosłych mieszkańców Władysławowa. Poniżej prezentujemy fragmenty niektórych prac z nadzieją, że ułatwią one Państwu na określenie własnego stanowiska wobec słów zawartych w naszym herbie.

Wielu mieszkańców naszego miasta nawet nie wie, co dokładnie przedstawia ich herb. Nie zastanawiają się też nad znaczeniem zawartych w nich słów. (Marlena kl.IIIGim)

Owa sentencja była wcześniej tytułem modlitewnika a także stanowiła część Hymnu Kaszubskiego... Warto zatem zastanowić się, jakie przesłanie ma w sobie zawarte..."Trzymać z kimś" znaczy nie puszczać, popierać i sprzyjać komuś. Ale jest to związek specyficzny - z samym Bogiem. (Ania kl. III LO)

Jego sens nie polega bowiem na trzymaniu z Bogiem np. władzy, czy posiadaniu specjalnych przywilejów. (Julia kl. III Gim)

Słowa "My trzymamy z Bogiem" są deklaracją, którą mieszkańcy Władysławowa składają wszystkim ludziom, patrzącym na nasz herb. Dają świadectwo swojej wierze, oraz pragną pokazać wszystkim, że są dobrymi ludźmi, ponieważ człowiek żyjący w przyjaźni z Bogiem postępuje według jego przykazań, a więc nie może być zły. (Marlena kl III)

Aby w pełni ocenić znaczenie tytułowego hasła dla mnie osobiście, muszę cofnąć się do mojego dzieciństwa. ...ciągle mam przed oczami postacie dziadków klęczących w długich koszulach z różańcami w ręku ... ogromne dębowe łóżko w pokoju dziadków i również wielkie obrazy nad ich wezgłowiami... Zawsze w maju mama chodziła do lasu po gałęzie borówek, którymi uwiła obraz, dodatkowo strojąc go wstążeczkami. Do wazonu wiszącego pod obrazem trafiały tulipany, narcyze i żonkile. Ich zapach był bardzo intensywny i zawsze kojarzy mi się nie tylko z majem, ale z tym właśnie obrazem. (p.Elżbieta)

Położenie naszego miasta powoduje, że napływają do nas goście, turyści i sportowcy. Owe hasło nie zostaje niezauważone przez naszych gości. Goście ci powinni wiedzieć i czuć to, że mogą zwrócić się do nas o jakąkolwiek pomoc (Otylia kl.IIIGim)

...gdy rola głównego czynnika dającego utrzymanie przeszła z rybołówstwa na turystykę, zabiegają o przyjezdnych. Nie można mieć pretensji, że dążą do posiadania pieniędzy- traktowanie ich jako środka jest rzeczą ludzką. Czy jednak nie zmienia się to w szaleńczą pogoń za mamoną? Na pewno zdarzają się takie przypadki, ale "jedna jaskółka wiosny nie czyni". Wywołało to pozytywne skutki zarówno gospodarcze jak i społeczne. Dla turystów stają się otwarci, ginie stereotyp Kaszubów jako gburowatego, zamkniętego społeczeństwa. (Ania kl III LO)

W ostatnich latach moim zdaniem chwilą próby było przypłynięcie do władysławowskiego portu Langenorta. Sprawa holenderskiego statku-kliniki aborcyjnej, wszystkim znana, odbiła się echem po całej Polsce. Zawrzało. Przyjechała Liga Polskich Rodzin, Młodzież Wszechpolska z Gdańska, grupki turystów... Nie zostali przegonieni widłami, ani zgniecieni tłumem zainteresowanych. Moim zdaniem tłumaczeniem jest to, że Kaszubi nie szukają skandali. (Ania kl III LO)

Wiara chrześcijańska na Kaszubach jest wpisana jakby "odgórnie", bo przecież Pan Jezus wybrał swoich uczniów z rybackiej profesji, z czego ludzie pracujący na morzu doskonale sobie zdają sprawę... Wypływając w morze rybacy nie są pewni powrotu na łono rodziny. Walka z żywiołem bywa przegrana i dlatego wiara w Boga jest siłą, energią, pocieszeniem i nadzieją na dobry powrót. (p.Andrzej)

Ojciec Święty w swoich wystąpieniach zachęca do "pielęgnowania języka kaszubskiego i strzeżenia tego dziedzictwa, które stanowi o naszej tożsamości" ... Wierzę, że nigdy nie trzeba będzie usuwać z herbu Władysławowa tych tak znaczących słów. (Jagoda kl.I Gim)

W Swarzewie mamy piękną figurkę Matki Boskiej- Królowej Morza. Z górą 400 lat odbywają się do Niej liczne pielgrzymki (Mateusz kl.IIIGim)

Należy wspomiec pielgrzymkę na św.Piotra i Pawła, kiedy to łodziami z Kużnicy do Pucka płyną Kaszubi. Piękny to widok, a zatoka nasza na ten czas zamienia się jakby w jezioro Galilejskie (Mateusz kl.IIIGim)

...pielgrzymka ludzi morza na Jasną Górę. Co wyróżniającego jest w niej? Wychodząca z Helu pielgrzymka trwa najdłużej ze wszystkich. Mimo to, chętnych nie brakuje. Jak sami mówią : "doszliby nawet z dalszego zakątka" Kaszubi idący w tej grupie są radośni, życzliwi, pomocni, wzajemnie się wspierają i mają możliwość bardzo dobrego poznania się nawzajem. (Ania kl III LO)

"My" to ludzie wierzący... aby "trzymać" należy najpierw uwierzyć... zapytają nas: jak trzymałeś z Bogiem? (Natalia M)

Taka deklaracja do czegoś zobowiązuje i nie została umieszczona w naszym herbie bezcelowo. Chciałabym, aby moi sąsiedzi, koleżanki i koledzy o tym pamiętali i uczestnicząc czynnie w życiu kościoła, pokazywali innym, że naprawdę warto trzymać z Bogiem. (Marlena kl.IIIGim)

...wiara w to, że Bóg jest dobrem, a dobro zawsze zwyciężą, więc lepiej czasami przegrać, ale z Bogiem, niż zyskać z diabłem, jest dowodem na głęboką i autentyczną miłość Kaszubów do wszystkiego, co boskie. (p.Andrzej)

Myślę, że dla współczesnego mieszkańca Władysławowa hasło to jest wyznacznikiem pewnej wspólnoty, dzięki której czujemy się zjednoczeni (Ania kl.IIIGim)

Czuję radość i wdzięczność wobec ludzi, którzy wskazali nam w herbie na Boga jako przewodnika stałego, niezastąpionego, który wznosi się ponad ludzkie ułomności. (p.Teresa)

Mieszkańcy potwierdzają to na codzień swoim postępowaniem, pracą i współżyciem z drugim człowiekiem (Natalia B.kl.IIIGim)

Przynajmniej staramy się to uwidocznić w relacjach z ludźmi i w podejmowaniu jakichkolwiek decyzji życiowych. (p.Teresa)

hasło zawarte w naszym herbie jest dla nas prostym wskazaniem i kryje w sobie siłę, która sprawdzała się przez stulecia. Dzisiaj w pełni możemy czuć się, "jak u siebie" i z godnością wykrzykiwać słowa naszych przodków: "Më trzimóme z Bóga"; ! (Julia kl. III Gim)

Wypowiedzi jednoznacznie wskazują, że relacje w społeczeństwie powinny opierać się na tak podstawowych wartościach jak wiara, poszanowanie tradycji i wzajemna życzliwość mieszkańców.
W okresie ciągłych zmian politycznych, gospodarczych i problemów rozwojowych naszego regionu może zbyt mało uwagi przywiązujemy do aspektów społecznych w rozwoju naszej gminy. Czy stanowiska prezentowane przez uczestników pobudzi w nas świadomość, że nasza rola nie powinna ograniczać się tylko do płacenia podatków i biernego wyczekiwania aktywności władz?
Redakcja
(3)     21-11-2004 23:16  
Komentarze:
posortowano od najnowszych
posortuj od najstarszych

Fotoreportarz z wręczenia nagród zamieszczony jest w fotokronice parafii na stronie: www.wladek.pl

2004.11.26 09:19:45, IP:80.53.63.74

ks. Tomasz

Relacja z konkursu zpstała opublikowana w gazecie "Kurier Nadmorski"

2004.11.26 01:15:19, IP:83.25.144.35

redakcja

Dodaj własny komentarz:
Autor:

Email:

 
Sondaż:
"czy popierasz kaszubskojęzyczne tablice miejscowości"
zagłosowano 134 razy
Co, Gdzie, Kiedy:

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
31


polecamy: [więcej »]

Władysławowo - forum na wczasy

o portalu | regulamin i prywatność | kontakt | logowanie
© 2003 - 2019 Spojrzenia.pl Władysławowo
Redakcja Spojrzenia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w serwisie.