Władysławowo Władysławowo Władysławowo
Spojrzenia.pl > artykuły > Kolejny skandal ekologiczny
24 stycznia 2019r., imieniny: Felicji, Roberta, Sławy

Artykuł: Kolejny skandal ekologiczny

Południowe obrzeża Kępy Swarzewskiej otoczone są przez dwie pradoliny rzeczne - rozciągniętą w kierunku wschodnim - dolinę Płutnicy i ciągnącą się w kierunku północno-zachodnim dolinę Czarnej Wdy.
Obszary te pokryte roślinnością łąkową i torfowiskową stanowią niezwykle cenne siedliska dla wielu rzadkich, ginących i zagrożonych gatunków flory i fauny. Szereg z nich to gatunki z Polskich Czerwonych Ksiąg Roślin i Zwierząt.
Bogactwo przyrodnicze obszarów było podstawą włączenia części tych terenów do obszarów sieci NATURA 2000 - ostoi ptasich, cennych i rzadkich siedlisk przyrodniczych. Obszar dolinowy położony jest również w granicach otuliny Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Zresztą celem niniejszej notatki nie jest szczegółowa analiza obecnych tam przyrodniczych wartości lecz zwrócenie uwagi czytelników i odpowiedzialnych władz na istnienie skandalu ekologicznego w rejonie wsi Łebcz - Górki, przy drodze żwirowej do Strzelna. (patrz mapka).
Na stokach morenowych wzniesień Kępy Swarzewskiej zlokalizowane było przez dziesiątki lat dzikie wysypisko śmieci połączone również z wylewiskiem ścieków z okolicznych wsi. Ten sposób użytkowania został jednak kilka lat temu zaniechany, chociaż nikt nie wykonał właściwej rekultywacji terenu, a odpady po tamtym okresie zarastają trawą.
Od co najmniej dwóch lat natomiast - odbywa się tu inny proceder - składowanie osadów z oczyszczalni ścieków z Jastrzębiej Góry.
Osady te są tylko wstępnie odwirowywane, a następnie wywożone i składowane powierzchniowo na poletkach o łącznej powierzchni około 2 ha. Ponieważ grunt jest przepuszczalny - efektem takiego składowania jest skażenie wód gruntowych. W sferze oddziaływania tego składowiska znajduje się 9 zamieszkanych gospodarstw, które posiadają wyłącznie dostęp do wody studziennej oraz wspomniane dwie rzeki.
Jest co najmniej dziwne, że władze powiatu i miasta - gminy Władysławowo tolerują tego rodzaju działania i ich następstwa.
Wiarygodna umiejętność bycia dobrym gospodarzem to nie tylko budowa dróg osiedlowych to przede wszystkim troska o właściwy stan środowiska, skuteczna ochrona jego wartości i zapewnienie mieszkańcom pełnej wiedzy o występujących zaniedbaniach i ich efektach.
Jest zwyczajnym skandalem, że ludzie odpowiedzialni za:
- zanieczyszczenia wód gruntowych
- narażanie zdrowia i życia ludzi i ich inwentarza
- stwarzanie zagrożenia środowiska i przyrody w miejscach wymagających szczególnej ochrony
sprawują beztrosko swoją władzę i udają, że nic złego się nie dzieje.
Redakcja
(4)     16-10-2006 13:53  
Komentarze:
posortowano od najnowszych
posortuj od najstarszych

Kiedyś to tylko chłop wysrał się za stodołą. Na powyższym obrazku widać, że wysrało się całe miasto. Cwywilizacyjnie jesteśmy zatem w tym samym miejscu od 1000 lat. Nic tu nie znaczą tytuły naukowe mieszkańców,kulturalne wychowanie i takie tam bzdety. Stodoła jest stodołą a gówno gównem. Faktem , iż jest to tanie sranie. I to sukces samorządu lub nierządu- obojętne.

2006.11.09 09:47:54, IP:80.51.108.252

Andrzej G.

A wy cwaniaczki - co? Znowu chcecie dowalić naszemu Ojcu i Światłu, naszemu Burmistrzowi, a może nawet komuś wyżej?
Skandalem jest to, że macie prawo wypisywać takie brednie i herezje!
Ale nie martwcie sie - po wyborach właściwi Ludzie zajmą się wami w Sobie Właściwy Sposób!
Za to wszystkie zło i pomieszanie, które siejecie wśród Maluczkich. Pożałujecie!!!!

2006.10.19 23:51:23, IP:212.2.100.188

Niezadowolony

Dodaj własny komentarz:
Autor:

Email:

 
Sondaż:
"czy popierasz kaszubskojęzyczne tablice miejscowości"
zagłosowano 134 razy
Co, Gdzie, Kiedy:

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
31


polecamy: [więcej »]

Władysławowo - forum na wczasy

o portalu | regulamin i prywatność | kontakt | logowanie
© 2003 - 2019 Spojrzenia.pl Władysławowo
Redakcja Spojrzenia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w serwisie.