Władysławowo Władysławowo Władysławowo
Spojrzenia.pl > artykuły > Elektrownia atomowa żarnowiec...
22 marca 2019r., imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny

Artykuł: Elektrownia atomowa żarnowiec kontra turystyka.

Elektrownia w Żarnowcu. Odsłona nr 2.
W sieci Internet pojawiły się głosy nawołujące do sprzeciwienia się budowie w Żarnowcu.
Poniżej jeden z takich głosów:
``Elektrownia atomowa żarnowiec kontra turystyka.
Czy wiesz że, ranking na lokalizację elektrowni atomowej w Polsce wygrał Żarnowiec.
Fajnie wreszcie będziemy mieli tani prąd.
Straszą nas, że bez tego nasza gospodarka stanie i tak musi być!!!
Bzdury a inne lokalizacje!?
A czy wiesz że, zgodnie z tym co podaje gazeta.pl po raz pierwszy, na 8. miejscu, Polska pojawiła się w rankingu najbardziej atrakcyjnych turystycznie krajów świata - powiadamia `Puls Biznesu`.
Niestety nie na długo zgodnie z badaniami budowa elektrowni atomowej odstrasza turystów.
Tylko w ciągu pierwszego roku po wybudowaniu elektrownia atomowej w Czechach liczba odwiedzających ten kraj turystów spadła o prawie 10% a po dwóch latach o 27% i spada.
W innych krajach szczególnie ucierpiały kurorty morskie znajdujące się w pobliżu elektrowni (Francja). Szczególnie zaś te w odległości do ok. 40km.
To liczymy: Żarnowiec okolice 40km w lewo to prawie Łeba a w prawo to Władysławowo i półwysep helski a może i okolice Gdyni. Dębki, Karwia to katastrofa!!!
Cicha likwidacja kurortów!!!
Pytanie: czy zajmujesz się wynajmem pokoi albo chociaż dorabiasz na wczasowiczach?
Tak? Wyobraź sobie, że dzięki `Żarnowcowi` Twoje dochody już w trakcie budowy zaczną spadać a po oddaniu do użytku elektrowni spadną o 27% nawet do 62% tylko w ciągu pierwszych lat.
Fajna perspektywa, ale przecież będzie „tani” prąd; ale czym za niego zapłacimy?
Nie siedź cicho sprzeciwiaj się!!!
Prześlij tego email-a dalej jako sprzeciw przeciwko tej budowie!!!
Żarnowiec = Nie!!! ``
Redakcja
(36)     23-03-2010 23:04  
Komentarze:
posortowano od najnowszych
posortuj od najstarszych
«  1  [2]  3   z 3   »

Elektrowniom Atomowym Mówię Stanowcze NIE!
powinniśmy szukać innych rozwiązań poprzez odnawialne źródła energii.
Dla naszego dobra i dobra Naszej Matki Ziemi

2010.05.06 21:57:20, IP:89.77.159.147

Doma

O czym nie mówi atomowe lobby:
- wokół bloków nuklearnych zwiększa się zachorowalność na białaczki dziecięce. I to wokół elektrowni w których nie notowano poważniejszych awarii niż 1 stopień w skali INES. Prawdopodobnie wynika to z tego że każda elektrownia "popuszcza". Nawet podczas bezawaryjnej pracy emituje radioaktywne izotopy gazowe. Wraz z wiekiem podobnie jak inne urządzenia mechaniczne staje się coraz bardziej awaryjna. Ciśnienie, temperatura, promieniowanie, korozja... Zbiorniki się rozszczelniają, rury pękają itd. To są incydenty na terenie elektrowni, ale podczas usuwania przypadkowych skażeń woda spływa jako ściek. W ten sposób radiotoksyczne izotopy stopniowo rozprzestrzeniają się po okolicy. Wraz z wodami gruntowymi wędrują nawet na dziesiątki km. Promieniowania nie wykrywają zmysły, ale to że zagrożenia nie widać nie znaczy że go nie ma. Skutki małych dawek na pojedynczego człowieka są niemożliwe do stwierdzenia, to są skutki losowe, można snuć jedynie statystyczne prognozy.
- prąd nie będzie tańszy. Statystycznie cenę atomowego prądu zaniżają stare reaktory, budowane w warunkach dalekich od rynkowych - zimna wojna. Wtedy nie liczono się z kosztami, a zamortyzowana atomówka produkuje prąd faktycznie tanio. Ale to oznacza większy zarobek operatora, nie tańszy prąd! W ostatniej dekadzie cena uranu wzrosła o 1000%. Złoża się wyczerpują, nowe są coraz mniej zasobne, a dawne zapasy wojskowe starczą może na 5 lat. Nie wiadomo też kto zapłaci za długotrwałe (rzędu setek lat) przechowywanie odpadów i zdemontowanej elektrowni. W takim przedziale czasowym każdy kto mówi o jakichkolwiek gwarancjach po prostu kłamie.
- terroryści są zagrożeniem. 11.IX planowali uderzyć w elektrownię Indian Point 40 km. od Manhattanu. Twierdzenia że betonowa kopuła wytrzyma uderzenie samolotu to czyste teoretyzowanie. Nikt tego nie sprawdził - bo i jak? Instalowanie baterii rakiet przeciwlotniczych, militaryzacja i zaostrzanie kontroli raczej turystów nie przyciągnie...
- atomówki nikt nie ubezpieczy! I to pomimo zapewnień propagandystów o absolutnym bezpieczeństwie i bezawaryjności. Koszty mogą być nie do pokrycia, nawet jeśli ryzyko jest marginalne.
- rada gminy Lubasz odrzuciła lokalizację atomówki w Klempiczu - druga po Żarnowcu. Do porządku obrad wniosek dołączono 3 dni przed, osobiście agitował przybyły z Warszawy poseł Szejnfeld, który to obiecywał darmowy prąd i miliardy dla gminy - nie mówił skąd. Obywatele wykazali jednak czujność - doszło do merytorycznej dyskusji po której przegłosowano by atomówki w gminie Lubasz nie było. Ale media milczą o tym, idą w zaparte. Masowo powielają informacje jakoby gminy biły się o atom i nadal podają Klempicz jako lokalizację.
- do usuwania przypadkowych skażeń używa się pracowników tymczasowych. Często są to ludzie niewykształceni, imigranci lub desperaci nie mający pojęcia w co się pakują. Mami się ich dobrym zarobkiem, ale nie przechodzą żadnych badań i rozjeżdżąją się nieświadomi potencjalnych problemów jakie mogą dotknąć ich za kilka lat. We Francji określono ich mianem "mięsa dla REM" (REM - jednostka promieniowania). Mówi się że atomówka stwarza miejsca pracy...
Podsumowując: Atom jest drogi, potencjalnie groźny dla otoczenia i przestrzały. Francuski EDF (operator elektrowni) jest kolosalnie zadłużony, bardziej niż był PRL. To samo z koncernami które budują reaktory (od końca lat 80-tych) na Zachodzie nie powstał ani jeden. Tusk chce zrobić dobrze Sarkozemu ale to nie nasz tylko ich interes. Oczywiście podstarzali fizycy jądrowi chcą atomu, bo to dla nich prestiż i potwierdzenie słuszności wizji o którą zabiegali całe życie, studenci chcą bo to dla nich kariera i pieniądze. Rozmaici urzędnicy chcą bo to "prowizje" a od inwestycji rzędu 100 miliardów będą dość duże by się dobrze urządzić. Realia życia odbiegają od broszurek reklamowych przygotowywanych przez przemysł, czy teoretycznych modeli prezentowanych studentom.
Na szczęście w Polsce już raz obywatele pokazali że sobie atomówek nie życzą. Trzeźwość myślenia zwyciężyła nad partykularnymi interesami przemysłowo-wojskowych lobbystów. Oby i tym razem nie dali się ogłupić sączącej się zewsząd propagandzie...

2010.05.06 16:38:12, IP:89.76.213.151

Turysta

Jaki tani prad. Przeciez to bardzo droga inwestycja, ktora musi sie zwrocic. Ludzie dostaja prad z sieci i beda placic obowiazujace ceny rynkowe. Zywotnosc reaktora 40 lat w tym czasie musi zarobic

2010.04.09 09:57:22, IP:83.24.94.129

Logicznie myslacy

Mieszkancy Lubkowa Nadola przebudzcie sie. Czy chcecie mieszkac nad zdegradowanym biologicznie jeziorem i wachac smrod gnijacych glonow i zdechlych ryb. To efekt podgrzania wody w jeziorze przez atomowke

2010.04.09 09:42:08, IP:83.24.94.129

Milosnik pomorza

Ludzie nikt na swiecie nie buduje elektrowni atomowej nad jeziorem. To byl jeden z wielu szalonych pomyslow komunistow. Reaktor wymaga chlodzenia woda. Goraca woda musi zostac odprowadzona, dlatego atomowki buduje sie bezposrednio nad morzem lub nad rzekami. Zbudowanie jej nad jeziorem doprowadzi do podgrzanie wody rozwoju glonow braku tlenu zaglady zycia biologicznego. Zamienia jezioro w cuchnace bajoro. Jezioro Zarnowiecki jest plytkie, malo tam wody i katastrofa ekologiczna murowana

2010.04.09 09:17:01, IP:83.24.94.129

Turysta z warszawy

Powstrzymałbym się przed wiarą, że to o elektrowniach atomowych mówi modlitwa słowami:" jak było na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków amen".
Brak danych nie świadczy o nie istnieniu faktów, a jedynie o tym, że nie ma na ten temat wiedzy. Zresztą często nie podaje się danych w sprawach, które stanowią przedmiot tajemnicy jakiej nikt nie chce ujawniać. Ale to jeszcze inna bajka.

2010.03.25 21:53:25, IP:77.114.209.97

Sceptyk

jakos nieslyszalem, zeby byl jakikolwiek zamach na elektrownie atomowa, lub transport do/z. nie ma nawet zadnych prawdziwych danych, ze w okolicach elektrowni jest wzrost zachorowan na cokolwiek. sejsmicznie jestesmy spokojni.

2010.03.25 17:48:52, IP:83.25.210.222

Radny "srodmiescie"

A ty - jaśnie oświecony panie polski (J-kay - wielkopolski, małopolski, czy mazowiecki?) przestań tutejszych ludzi wyzywać od ciemnoty i dziadów! Sameś pewnie dziad.
A chcesz się cieszyć - to sobie pojedź na Islandię - fajnie tam wulkan wybucha.

2010.03.25 15:59:49, IP:77.114.209.97

Wesolutki

Ciemnota kaszubska wypisuje takie prowokacyjne brednie że żal to czytać... Elektrownia zapewne powstanie i należy się z tego raczej cieszyć.
Robienie fermentu zapewne branży turystycznej się nie przysłuży. Dziadom z samowolkami budowlanymi w postaci śmiesznych szopek, baraków lub innych zawszonych kontenerów z demobilu zwanych "domkami holenderskimi" i tak nic nie pomoze ich udział w rynku turystycznym i tak będzie spadał i nie ma co szukać winy w elektrowni takiej czy innej...

2010.03.25 15:07:38, IP:87.204.88.69

J-kay

Oj, radny, radny. Widać, że rozumem nie grzeszysz!
Paliwem w reaktorach jest wzbogacony uran.
Zagrożenia skażeniami powstają podczas:
- transportu paliwa do elektrowni
- użytkowania reaktora
- chłodzenia reaktora
- usuwania i składowania odpadów radioaktywnych (np. cholernie aktywnego i trującego plutonu).
A co z zagrożeniami: sejsmicznymi, terrorystycznymi (przecież Polska to wspaniały sojusznik Amerykanów w Afganistanie. Muzułmanie sa bardzo pamiętliwi) i zwyczajnymi błędami w obsłudze, czy awariami komputerów? Twoim zdaniem - to wszystko lipa?
Lepiej się chłopie doucz i przestan pleść, jak niezdrowy Kazio.

2010.03.25 13:03:17, IP:95.41.235.80

Przeciwnik

pokaz wszystkie

«  1  [2]  3   z 3   »
Dodaj własny komentarz:
Autor:

Email:

 
Sondaż:
"czy popierasz kaszubskojęzyczne tablice miejscowości"
zagłosowano 138 razy
Co, Gdzie, Kiedy:

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

1
2
3

4
5
6
7
8
9
10

11
12
13
14
15
16
17

18
19
20
21
22
23
24

25
26
27
28
29
30
31


polecamy: [więcej »]

Władysławowo - forum na wczasy

o portalu | regulamin i prywatność | kontakt | logowanie
© 2003 - 2019 Spojrzenia.pl Władysławowo
Redakcja Spojrzenia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w serwisie.