Władysławowo Władysławowo Władysławowo
Spojrzenia.pl > artykuły > Wojna o port
22 marca 2019r., imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny

Artykuł: Wojna o port

Nie chodzi tu o fortyfikacje wojenne króla Władysława IV z czasów „Potopu”, lecz o dzisiejszą sytuację „Szkunera”
Zgodnie z ustawą o portach i przystaniach morskich o formie organizacyjno-prawnej portu takiego typu, jakim jest port we Władysławowie, decyduje gmina, na terenie, której port jest położony.
Postanowienia zawarte w Planie Prywatyzacji na lata 2008-2011, opracowane przez Ministerstwo Skarbu Państwa i zatwierdzone przez Radę Ministrów w 2008 r., stanowiły o skomunalizowaniu przedsiębiorstwa PPiUR „Szkuner” na rzecz gminy Władysławowo.

Rada Miasta Władysławowa w dniu 30 marca 2011r. podjęła uchwałę o utworzeniu publicznego, komunalnego zarządu portu. Na podstawie tej uchwały Burmistrz Miasta powołała spółkę Zarząd Portu Morskiego Władysławowo Sp. z o.o. Burmistrz Cern kontaktowała się w tej sprawie z ministerstwem skarbu, opracowała strategię rozwoju, ale z Warszawy nikt nie kwapił się z odpowiedzią.

W końcu ministerialne pytanie o chęć bezpłatnego przejęcia portu dotarło, ale adresatem były władze starostwa.
W odpowiedzi władze Władysławowa gremialnie pojawiły się na sesji powiatu, (Grażyny Cern burmistrz Władysławowa, Jana Głowienka wiceburmistrz oraz Zygmunt Orzeł- Przewodniczącego Rady Gminy) by prosić radnych powiatowych, aby ci wstrzymali się z odpowiedzią dla Warszawy. gdyż przejęcie udziałów leży w gestii samorządu Władysławowa i radni powiatowi nie powinni przyjmować tej uchwały.
Samorządowcy z Władysławowa nie zyskali poparcia Zarządu Powiatu i radnych klubu PO.
Ostatecznie głosami 10 radnych za, 7 przeciw uchwała została podjęta - ministrowi powiat odpowiedział "tak".
Starosta Pucki przyznaje, że propozycję z Warszawy przedyskutował wcześniej m.in. z wiceministrem skarbu.

W efekcie doszło do wyścigu, który władze gminy prowadzą z władzami swojego powiatu. Stawką jest to, kto przejmie największy port rybacki na Bałtyku, wart ponad 30 mln zł.

Czemu ministerstwo wysłało ofertę tylko do starostwa, a nie do gminy czy np. do wojewody - podsekretarz stanu nie umiał udzielić wiążącej odpowiedzi.
Nie ma w Polsce portu, którym zawiadywałby powiat za to większość to porty gminne.
Niektórzy mówią, że powiat ma jednak większe szanse, bo stoją za nim niektórzy ważni politycy.

My wierzymy jednak, że zadecyduje prawo i zdrowy rozsądek a wielka polityka nie będzie decydować o naszym porcie-, gdy w grę wchodzą ewidentne korzyści dla gminy: aktywizacja gospodarcza, realizację planów społeczności lokalnej i władz samorządowych w zakresie gruntownej modernizacji i adaptacji terenów portowych na potrzeby mieszkańców, przedsiębiorców oraz turystów i wzrost wpływów podatkowych.
Narazie wiemy, że zarząd Szkunera nie wyraził zgody na organizację imprez miejskich „Dni Władysławowa” na terenie portu, choć od lat się tam odbywały.
Jakie będą dalsze losy naszego portu i czy po 73 latach zaniknie jak fortyfikacje króla Władysława w Potopie?
Redakcja
(78)     24-08-2011 10:00  
Pokrewne artykuły:

- Jestem nieusuwalny   Korupcja polityczna czy gratis?   nakaz sądowy dla Romana Czerwińskiego

Komentarze:
posortowano od najnowszych
posortuj od najstarszych
«  1  [2]  3  4  5  6   z 6   »

Strosta nie może sobie poradzić ze szpitalem, teraz mówi że będzie uzdrawiał Szkuner. Najpierw zwolnili ludzi z przetweórstwa ale chca rozwijac przetwórstwo. Wszystkie inwestycje ze środków pomocowych wstrzymali, a teraz będą inwestować z pieniędzy powiatu ?

2011.11.29 20:05:36, IP:193.106.79.6

Rybka

To takie szukanie kruczków prawnych, ciekawe czy p. burmistrz w nie jasnych sytuacjach zaprosi NIK by to sprawdził przecież tak już robiła na poprzedniego burmistrza.
Ale zapewne w swoich decyzjach nie widzi błędu przyjdzie czas który ją rozliczy ...

2011.11.29 13:58:57, IP:83.25.199.216

Pies

Zarząd portu tworzy gmina na podstawie ustawy o portach, jezeli gmina ma grunty na terenie portu, a nasza gmina ma. Szkuner nie jest podmiotem zarządzającym portem , powstałym zgodnie z ustawa, Starosta też nim nie jest, Starosta nie może powołać zarządu portu bo ustawa mu takiego prawa nie daje.Starosta powinien przekazać część portową Szkunera do Zarządu Portu.

2011.11.28 21:28:35, IP:193.106.79.6

Ob

Odbiegacie od tematu artykułu :-) ja chce jak inni by wyjaśnić na jakiej podstawie pani burmistrz parę miesięcy temu utworzyła spółkę Zarząd Portu Władysławowo i wyrzuciła pieniądze mieszkańców/podatników w błoto!
Przy ubieganiu się o port nie było wymogu utworzenia spółki zresztą starostwo takiej jeszcze nie założyło ...
Mija rok od rządzenia nowych włodarzy należy się już jakieś podsumowanie ale to piszcie w osobnym temacie na forum :-)

2011.11.28 09:36:49, IP:83.25.44.4

Dziki

poprzednia władza przejęła za darmo na rzecz gminy Władysławowo od skarbu państwa 60 ha przy drodze na Łebcz i budynki i grunty dla SP3 we Władysławowie

2011.11.27 18:34:29, IP:89.72.179.162

Ouyertud

100 % udziałów SZkunera przejął powiat choć zgodnie z ustawa o portach to gmina powinna zarządzac portem . Ale cz u nas ważne są ustawy czy układy?

2011.11.27 13:43:22, IP:193.106.79.6

Rybak

świętym prawem opozycji jest krytykować , pani burmistrz wybrała sobie taką koalicję większościową jaką chciała więc niech rządzą i realizują te zadania obowiązkowe gminy jak tutaj zostało napisane , ja pytam tylko o efekty , nie krytykuję,a co do oceny poprzedników to jeśli ktoś próbuje wyliczać dokonania to niech zrobi to rzetelnie i wymieni wszystkie inwestycje , ja nie mam takich danych ale jeśli chodzi o szkoły to oprócz Chłapowa to jeszcze SP 2 i Zespół Szkół też rozbudowano

2011.11.25 07:54:49, IP:85.232.255.13

Ito

przeciez z tego co wiadomo to wniosek na orlik byl skladany w tym roku mowil o tym Michal Kowalski w tym roku na sesji wiec po co mieszac ?
teraz sie oczywiscie okaze ze kazdy sukces to juz poprzednia wladza planowala
roznica jest taka Drzezdzon z Kleinem mowili o tym co mozna zrobic np o orliku w Karwi (tam mial byc przeciez na poczatku, co juz zapomnieliscie kochani radni MO?) a dopiero nowa wladza orlik w Karwi buduje
"budowa ulic chodników jest obowiązkiem zakiczanym gminy i z tego akurat nie ma co się chwalić"
tu wystarczy przytoczyc program radnych opozycyjnych z ich strony
> budowa dróg i chodników z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych
> rozbudowa urządzeń sieci wodociągowych i kanalizacyjnych
> poprawa dostępności oraz obsługi sanitarnej plaż
> budowa sieci ścieżek rowerowych
> zwiększenie dostępności miejsc postojowych i parkingów
> rozbudowa i modernizacja obiektów szkolnych
> podnoszenie bezpieczeństwa energetycznego w gminie poprzez rozbudowę sieci gazowych i elektroenergetycznych
To sa wszystko obowiazki gminy -wiec czemu sie czepiacie nowej wladzy skoro sami w programie nie oferujecie nic innego i na dokladke nic z tego nie realizujecie? :)
Warto przypomniec slowa przywodcy opozycji pana Stefana Kleina "my sie bedziemy uwaznie przygladac" ktore padly z jego ust niedlugo po przegranych wyborach
Panie Klein, nikt panu nie placi co miesiac diety za to zeby pan siedzial i sie uwaznie przygladal. Jesli opozycja jest wedlug pana od tego zeby siedziec i sie przygladac i jedynie probowac oczernic koalicje to sie pan puknij w glowe ....lepiej posadzic na sesji manekiny albo dmuchane lalki w roli opozycjonistow - wyjdzie taniej i koalicja bedzie mogla realizowac swoje plany rozwoju Gminy
Mam pytanie do radnych Malej Ojczyzny: co wy zrobiliscie przez ten rok poza pokazywaniem sie w mediach i rozsiewaniem plotek? czy np pan Siwa ktory cieszy sie takim duzym poparciem (dzieki plotkowaniu w swoim kiosku) zrobil cokolwiek dla wladyslawowa? przygotowal jakis projekt? pokazal skad mozna pozyskac pieniadze?
tak samo pan Klein- co pan konkretnego zrobil? co zrobil Maciej Deling poza tym ze zajal sie prowadzeniem swojego baru przy rondzie?
tak tak panie Stefanie pan tylko potrafi obiecywac ludziom pomoc ale tylko jesli maja duze rodziny i mozna zyskac glosy podczas wyborow. a pozniej panu juz pomrocznosc jasna dolega
wiec sie panowie z Malej Ojczyzny wezcie sami do roboty, bo do siedzenia i przygladania sie i opluwania przy kazdej mozliwej okazji to niepotrzeba takich radnych, mozna dac jakims statystom po 50 zlotych za sesje zeby przyszli troche pojatrzyc
jak macie siedziec i tylko stekac to oddajcie swoje diety
i jeszcze pytanie - kto jest na tyle glupi ze mysli ze sie da w rok wybudowac (lacznie z projektem i zabezpieczeniem pieniedzy w budzecie) miejska hale widowiskowa, molo czy estrade?
macie dobra pamiec to powiedzcie jak Drzezdzon objal wladze - co wybudowal w pierwszym roku pracy?
jestescie tacy madrzy w rozliczaniu a niektorzy tak jak Klein przez 12 - Dwanascie! lat siedza przy korycie i co przez ten czas zrobiliscie poza budowa kanalizacji, oswietlenia i wybrukowaniem polowy Gminy? sale gimnastyczna w Chlapowie? przez 12 lat?
poczekajcie chociaz do 2013 roku i wtedy bedziecie sobie mogli pluc na Cernowa i jej ekipe ale jak rzeczywiscie beda do tego jakies podstawy. a po roku czego oczekiwaliscie ze wszystko sie wybuduje samo? moze byscie sie wzieli do roboty i zaczeli pomagac przy realizacji zadan wspolnie dla dobra Gminy. ale macie przeciez inne zmartwienia na glowie.....

2011.11.24 21:19:24, IP:83.170.92.9

Zwykla mieszkanka wladyslawowa

budowa ulic chodników jest obowiązkiem zakiczanym gminy i z tego akurat nie ma co się chwalić pytanie tylko co nowego powstało lub co zostało w gminie z obietnic wyborczych?

2011.11.24 17:30:08, IP:212.227.18.12

Pytający

to fajnie że jest drugi orlik w naszej gminie / pierwszy chyba powstał 3 lata temu w sp 2 we władku / , wnioski na orliki składa się z rocznym wyprzedzeniem więc dobrze że nowa władza kontynuuje to co rozpoczęli poprzednicy, ale to chyba żart że żadnej innej inwestycji nie ma,

2011.11.24 11:18:59, IP:85.232.255.13

Ito

pokaz wszystkie

«  1  [2]  3  4  5  6   z 6   »
Dodaj własny komentarz:
Autor:

Email:

 
Sondaż:
"czy popierasz kaszubskojęzyczne tablice miejscowości"
zagłosowano 138 razy
Co, Gdzie, Kiedy:

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

1
2
3

4
5
6
7
8
9
10

11
12
13
14
15
16
17

18
19
20
21
22
23
24

25
26
27
28
29
30
31


polecamy: [więcej »]

Władysławowo - forum na wczasy

o portalu | regulamin i prywatność | kontakt | logowanie
© 2003 - 2019 Spojrzenia.pl Władysławowo
Redakcja Spojrzenia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w serwisie.