Władysławowo Władysławowo Władysławowo
Spojrzenia.pl > artykuły > Przekształceń szpitala cd.
19 marca 2019r., imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety

Artykuł: Przekształceń szpitala cd.

Z puckim szpitalem rozstał się znany chirurg, specjalista od leczenia przepuklin dr Maciej Śmietański. „Wyleciał specjalista, który był nieszablonowy, ale miał bardzo dobre wyniki” - anonimowo oceniają pracownicy szpitala.
Dr Śmietański to rzecznik przekształceń w puckim szpitalu, był w grupie personelu, która założyła spółkę pracowniczą, chcącą przejąć szpital. Chciał rozwinąć działalność pomorskiego Centrum Leczenia Przepuklin i miał program na ratowanie zadłużonego szpitala.
Do sukcesów tego chirurga należą:
- podniesienie renomy placówki przez pozyskanie statusu ośrodka szkoleniowego dla towarzystw naukowych zajmujących się herniologią i laparoskopią
- wynegocjonowanie większego o prawie 100% kontraktu dla oddziału chirurgicznego z NFZ
- prawie trzykrotne zwiększenie liczby operacji
- organizacja konferencji i warsztatów to kolejne kilkaset tysięcy dochodu
- opracowanie biznesplanu na ok. 2ml zł
Na przeszkodzie w kontynuowaniu tych zadań stanął nowy dyrektor szpitala (powołany wiosną 2011r.) Samorząd - starosta pucki przychylił się do stanowiska dyrektora i lekarz musiał odejść.
Jakie były przesłanki, aby zniweczyć takie starania lekarza?
Dyrektor szpitala – ekonomista komentuje : „ja według wytycznych starostwa, przygotowuję placówkę do przekształceń”, zaś starosta umywa ręce i zbywa temat słowami „... nie widzę powodów by się w to mieszać”
Przypomnijmy, że nad zadłużonym szpitalem powiatowi samorządowcy dyskutują od lat. Ostatnim, głośnym efektem dyskusji starostwa był pomysł budowy nowego szpitala.(zabrakło tylko gruntów i funduszy na budowę). Wcześniejsza inicjatywa spółki pracowniczej też nie uzyskała wsparcia starosty. Dr Śmietański wyjaśnia: „ Przed wyborami samorządowymi proszono pracowników szpitala o cierpliwość. Do założenia spółki pracowniczej 2-krotnie na zebraniu z załogą przekonywał Starosta Detlaff, czego po wyborach się wyparł przed tymi samymi pracownikami. Przed sezonem Dyrektor i Starosta na spotkaniu obiecali kontynuację pracy ośrodka szkoleniowego i włączenie go do struktury szpitala. Dyrektor zerwał te rozmowy jednostronnie. Komisja Zdrowia Rady Powiatu nie odpowiedziała na moje pismo zarzucające Dyrektorowi niegospodarność, a Starosta umywa ręce. W moim odczuciu jest to planowe działanie ponieważ Powiat Pucki nie ma 1000 chorych, których może zoperować rocznie. Bez dodatkowych chorych(przepukliny) z Polski, liczba operacji wróci do ok. 350 co spowoduje niewykonanie kontraktu o ok. 1,5 do 2 mln złotych i w konsekwencji upadek szpitala. Wie o tym i Dyrektor i Starosta.”

Obecną sytuację pracownicy szpitala kojarzą z rozgrywkami wewnętrznymi, a nie z realną decyzją o lepszy szpital. Czyżby obawy personelu szpitala, że odejście dr Śmietańskiego to początek likwidacji placówki są uzasadnione ?
Czy pod przykrywką tajemniczych „przekształceń” kryją się pomysły wzorowane na koncepcji z 2007r.? Czy w planie zagospodarowania przestrzennego wciąż figuruje zapis, że miejsce, w którym znajduje się szpital przewidziano pod działalność hotelarską?
Nie udało się nam uzyskać opinii Komisji Zdrowia – Rady Powiatu Puckiego. dlatego cytujemy poniżej tylko wypowiedz dr Śmietańskiego:

„Ciekawym jest to, że w kampanii wyborczej kandydaci (np. Pan Plocke) wogóle się tym nie interesują. Straci na tym w krótkim czasie puckie PO (ludzie nie chcą głosować na stronników Starosty), w ciągu roku szpital (utrata kontraktu) i w konsekwencji miasto (już upadł hotel Admirał gdzie kwaterowano uczestników kursów).
Nie twierdzę, że moja wizja jest jedyna i słuszna, być może Starosta ma inną - nawet lepszą. Ale brak dyskusji i ukrywanie planów jest niewłaściwe i nie można dopuścić do tego aby wybrana demokratycznie władza unikała dyskusji, nie odpowiadała na pisma - to klasyczna arogancja władzy. Starosta jako przedstawiciel organu założycielskiego, musi rozmawiać z pracownikami i tłumaczyć im własną wizję przyszłości zakładu, podobnie Dyrektor nie może chować się za ścianą gabinetu i zastraszać załogi. Wychowałem się w duchu wolności i demokracji, ale to co spotyka załogę i mnie osobiście nic z tym duchem wspólnego nie ma.
Ze swojej strony mam tylko kilka pytań: kto doradza Panu Staroście i Dyrektorowi (obaj nie są lekarzami i nigdy wcześniej nie kierowali szpitalem)? jaka jest wizja dla szpitala za kilka lat (bo przy tak radykalnych zmianach musi być)?, z kim Starosta negocjuje sprzedaż placówki? dlaczego spółka pracownicza została usunięta jako partner w dyskusji o przyszłości szpitala? co się nie podoba Staroście i Dyrektorowi w programie spółki i wizji rozwoju Centrum Przepuklinowego? I finalnie: kiedy Starosta przestanie ukrywać się za murem milczenia i wykaże się odpowiedzialnym podejściem do tematu? Dyskusja oczyszcza, milczenie i terror dyskredytuje i świadczy o niekompetencji - tego uczy historia , zwłaszcza historia władzy w Polsce przed 1989 rokiem. Mieszkańcy powiatu powinni zastanowić się czy na taki samorząd taką Platformę głosowali i chcą głosować - ja nie.”
Redakcja
(17)     04-10-2011 09:26  
Pokrewne artykuły:

Szpital: restrukturyzacja czy likwidacja?   Ratujmy szpital w Pucku

Komentarze:
posortowano od najnowszych
posortuj od najstarszych
«  1  [2]   z 2 

do Rybak ale zobacz co się dzieje w gminie Władysławowo to samo i co inna opcja polityczna robi to samo!

2011.10.20 18:29:13, IP:193.106.77.38

Bip

do popieram - Jak PO szanuje ludzi to widać po niektórych działaniach w naszym powiecie, wsadzanie swoich na stołki, zwalnianie pracowników, brak kompetencji, szkoda gadać

2011.10.19 13:33:05, IP:193.106.79.6

Rybak

Nasze władze powiatowe powinny sie pilnie zastanowić co dalej ze szpitalem, bo niedługo może być za późno i szpitala po prostu nie będzie

2011.10.16 14:39:52, IP:193.106.79.6

Rybak

Brawo PO a komuchy i szowiniści z pisiolkami nauczcie się szanować ludzi to będziecie mieli lepsze poparcie kłótnią szczuciem ludzi tak kończycie jak dzisiejsze wyniki wyborów Brawo PO

2011.10.09 21:18:11, IP:80.87.46.11

Popieram

tak i porządek zrobić z dziennikarzami jak oni tak moga bzdury wypisywać o jedynej słusznej parti w kamasze ich po błocie przeciągnąć

2011.10.04 19:06:29, IP:212.227.18.12

Nel

i znowu polityka....ktoś tęskni rządami tzw 'ZER" gdzie oskarżano, szczuto.....jak chcecie takich rządów to na PO nie głosujcie

2011.10.04 18:49:31, IP:213.251.189.203

Pissld

jaki starosta taki powiat przecież przydupas plockiego i tyle a nie zna się na niczym

2011.10.04 16:05:59, IP:91.231.24.182

Jen

pokaz wszystkie

«  1  [2]   z 2 
Dodaj własny komentarz:
Autor:

Email:

 
Sondaż:
"czy popierasz kaszubskojęzyczne tablice miejscowości"
zagłosowano 138 razy
Co, Gdzie, Kiedy:

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

1
2
3

4
5
6
7
8
9
10

11
12
13
14
15
16
17

18
19
20
21
22
23
24

25
26
27
28
29
30
31


polecamy: [więcej »]

Władysławowo - forum na wczasy

o portalu | regulamin i prywatność | kontakt | logowanie
© 2003 - 2019 Spojrzenia.pl Władysławowo
Redakcja Spojrzenia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w serwisie.