Władysławowo Władysławowo Władysławowo
Spojrzenia.pl > artykuły > Pożegnanie nauki
22 marca 2019r., imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny

Artykuł: Pożegnanie nauki

W trakcie pożegnania ks. Proboszcza padło sporo słów z ust naszych mieszkańców wypowiedzianych głośno- publicznie. Być może niektóre z nich nie były stosowne do uroczystości, wymagają jednak wyjaśnień.
W okresie kadencji ks.Gładysza zaszło sporo zmian ogólnospołecznych.
Jako społeczeństwo po wielu latach utworzyliśmy jedność lokalną, w której zatarły się wcześniejsze podziały.
Trudno w tym miejscu nie dostrzec zasług Proboszcza, który przy okazji festynów, koncertów, czy uroczystości patriotycznych gromadził wokół parafii nas wszystkich.
Równolegle nie sposób pominąć zmian w sposobie funkcjonowania kościoła we Władysławowie.
W kościele pojawiły się takie elementy jak humorystyczne wypowiedzi, oklaski, radość, muzyka pop, fajerwerki czy wspólna zabawa. Jeżeli "...kichnięcie może mieć wymiar ekumeniczny" to radość i oklaski z pewnością mogą być elementem naszej religii.
Skoro było tak dobrze - taką świadomość uzyskuję się zazwyczaj po czasie - to, dlaczego w tej chwili jesteśmy podzieleni?
Nie da się zaprzeczyć, że atmosfera wokół okoliczności odejścia ks. Proboszcza jest owiana różnymi pomówieniami, a mieszkańcy prowadzą spory. Sytuacja ta potwierdza, że mamy świadomość zaistniałych zmian w ostatnich latach, ale rodzi podstawowe pytanie:
KOMU ZALEŻAŁO NA PODZIALE NASZEJ SPOŁECZNOŚCI?
Byłoby naiwnością tłumaczyć parafialną aferę zwykłym przypadkiem i "dobrem kościoła"
Z drugiej strony nie można się dziwić, że przy tak szerokiej działalności ks. Proboszcza znalazły się osoby krytykujące i wyrażające swoje niezadowolenie z jego inicjatyw (w myśl prawdy, że łatwiej skrytykować niż samemu coś zrobić). Jednakże trudno przyjąć, że garstka niezadowolonych osób mogłaby podzielić naszą społeczność.
Wsłuchując się w relację delegatów Rady Parafialnej, którzy w imieniu mieszkańców Władysławowa wyjaśniali sprawę odwołania Proboszcza w biurze archidiecezji gdańskiej wyrażnie widać, że sprawa jest bardziej złożona, a stanowisko hierarchów Kościoła sprowadza się do następujących prawd:
- Kościół jest wieczny i trwa 2 tyś. lat
- hierarchowie są wielcy i wiedzą, co jest dobre dla Kościoła
- społeczność parafialna nie ma wpływu na decyzję administracyjne w swojej parafii, a nawet gdybyśmy zebrali 20 tyś. podpisów pod swoją prośbą to i tak nie zostanie ona uwzględniona.
Czyżby nasi delegaci chcieli wskazać, że to administracja Kościoła przyczyniła się do podziału naszej społeczności w imię "dobra Kościoła" ?
W naszej historii mieliśmy okres, gdy Gdańsk był dla Kaszub Chłańskiem, w którym interesy administratorów były sprzeczne ze sprawami Kaszubów. Czy podobieństwo sytuacji powinno być aprobowane?
Niedawno razem żegnaliśmy w sposób najbardziej uroczysty naszego Ojca Świętego. To ten Papież wzywał, aby odezwał się "głos sumień wołających o poszanowanie godności człowieka, głos wołający o wolność, o sprawiedliwość i o międzyludzką solidarność".
Czy na władysławowskiej plaży, gdy żegnaliśmy Papieża pożegnaliśmy Jego nauki?
Nie sposób znaleźć odpowiedź na te pytania nie spoglądając na własne podwórko, które przypomina sytuację po sztormie. Chyba sami musimy uporządkować ten bałagan, aby przywrócić zachwiane poczucie jedności. Z lekcji historii można wyciągnąć wnioski, że samo przemilczenie problemu nie likwiduje zagrożenia, a sytuacja, że ktoś nas w tym wyręczy po raz kolejny może nas zawieść.
Redakcja
(65)     31-05-2005 10:23  
Komentarze:
posortowano od najnowszych
posortuj od najstarszych
«  1  [2]  3  4   z 4   »

czy podejmiemy temat - kto faktycznie skorzystał na
zmianie proboszcza, komu najbardziej mogł na tym zyskać , bez tego ani jako parafijanie czy mieszkańcy tego miasta niczego się nie nauczymy !

2005.06.21 19:21:35, IP:80.53.63.82

rybak

Mam kilka powodów, aby pójść w niedzielę do Swarzewa:
1- aby podziękować Bogu za zmiany, które zaszły w naszej społeczności, że ludzie nie dają się zwieść hasłom pseudoprzywódcom, że mieszkańcy stają bezinteresownie w obronie pojedynczego człowieka i to mimo świadomości, że hierarchowie i tak nie zmienią decyzji.
2- aby zademonstrować swój sprzeciw wobec decydentów i takich społeczników, którzy na potrzeby swoich spraw są gotowi dopuścić się każdej podłości.
3- aby dać poparcie tym ludziom, którzy się nie godzą na niszczenie godności człowieka i czują się współodpowiedzialni za naszą społeczność.

Po raz pierwszy jestem dumny z tego, że jestem mieszkańcem Władysławowa, z tego, że to ludzie sami bez udziału organizacji świeckich czy kościelnych wyrażanie zademonstrowali swoje stanowisko sprzeciwu wobec zła i tej postawy nie zmieniają.

2005.06.10 23:08:13, IP:83.25.158.87

kaszub

jeżeli pielgrzymka ma przynieść efekt nalezy poinformować każdego mieszkańca o terminie mszy w Swarzewie

2005.06.08 09:57:24, IP:83.238.47.11

czytelnik

Od najbliższej niedzieli (12 czerwca 2005) rozpoczynamy pielgrzymowanie do Sanktuarium Matki Bożej Swarzewskiej prosząc o Jej wstawiennictwo w wysłuchaniu naszych modlitw za naszego proboszcza ks. Stanisława Gładysza.
O godz. 11.00 będziemy uczestniczyć we mszy świętej w swarzewskim kościele.

Ubolewamy, że proboszcz swarzewskiej parafii nie wyraził zgody na przyjęcie naszej intencji.

Rozpoczęcie pielgrzymki przy kaplicy św. Józefa na ulicy Bohaterów Kaszubskich o godz. 9.30.


Serdecznie zapraszamy
Parafianie

2005.06.07 19:00:44, IP:80.53.63.82

Parafianie

Parafianie
Spotkajmy się na mszy swiętej o godz. 11.00 w jutrzejszą niedzielę w Swarzewie i pomódlmy się o powrót naszego proboszcza ks. Stanisława Gładysza

2005.06.04 16:08:35, IP:80.53.63.74

parafianin

Kościół to my , a nie cała reszta

2005.06.04 11:13:00, IP:80.53.63.82

parafianka

"Stoimy murem za ks. Gładyszem- zapewnia Zygmunt Orzeł " w Dz. Bałtyckim. z tym, że mur stworzony przez pana Przewodniczącego oddzielił naszego Proboszcza od mieszkańców.
Jest to przykład niedomówienia i klasycznej manipulacji. Człowiek, który miał nas rezprezentować dopóścił się zwykłej zdrady - reprezentuje stanowisko administratorów Kościoła i jeszcze ma odwagę wpychać się na pierwsze strony gazet.
Gdy mieszkańcy w krytycznym czasie czekali na jakiekolwiek informacje p. Przewodniczący był tak zajęty, że nie miał czasu na wypowiedż, teraz - po faktach za pomocą mediów chce się kreować na bohatera?

2005.06.04 09:51:57, IP:83.25.162.199

rybak

LUDZIE NASZEJ PARAFII !!! TYLE SIĘ, MÓWI I PISZE-A GDZIE CZYNY???JEŻELI RADA PARAFIALNA NAS REPREZĘTUJĄCA NIE POTRAFIŁA NIC POZYTYWNIE ZAŁATWIĆ-CHYBA BOJĄC SIĘ O STOŁKI PRZED PRZYBYCIEM NOWEGO PROBOSZSZCZA - TO DLACZEGO TO MY SAMI NIC NIE ROBIMY. PRZECIEŻ MY TEŻ MOŻEMY ZAREAGOWAĆ W JAKIŚ SPOSÓB-TYLE TYLKO , ŻE TO MY WSZYSCY WIERNI PROBOSZCZOWI STANISŁAWOWI GŁADYSZOWI MOGLIBYŚMY ZBIERAĆ SIĘ PRZED BRAMĄ KOŚCIOŁA WOŁAJĄC O PRZYWRÓCENIE PROBOSTWA STANISŁAWOWI GŁADYSZOWI.TRZEBA TO NAGŁOŚNIĆ ALE NIE TYLKO W NASZEJ LOKALNEJ TV TAK JAK W TYM TYGODNIU POKAZYWALI W TV W INNEJ MIEJSCOWOŚCI GDZIE TEŻ PRZENIESIONO PROBOSZCZA.CHYBA TO STAJE SIĘ MODNE, ABY ODBIERAĆ DOBRYCH PROBOSZCZÓW. MOŻEMY PRZECIEŻ PARAFIANIE POPIERAJĄCY PROBOSZCZA GŁADYSZA , ALE WSZYSCY CHODZIĆ NA MSZĘ DO CHŁAPOWA LUB SWARZEWA, AŻ WRÓCI NASZ PROBOSZCZ. POTRZEBA TYLKO KILKU OSÓB ABY TO NAGŁOŚNIĆ I POPROWADZIĆ. PRZECIEŻ JEST TYLE MŁODZIEŻY , KTÓRA BY TO SZYBKO ZORGANIZOWAŁA- A ZA NIĄ PÓJDĄ DOROŚLI I DZIECI-PRZECIEŻ JEST NAS O WIELE WIĘCEJ NIŻ PRZECIWNIKÓW. NIE CHODZI MI O TO ABY ICH ZNISZCZYĆ I MŚCIĆ SIĘ NA NICH , ALE O DOBRO KTÓRE CZYNIŁ STANISŁAW GŁADYSZ I WIERNYCH STOJĄCYCH ZA NIM - WIĘC RÓBMY TAK ABY STANISŁAW GŁADYSZ WRÓCIŁ I DALEJ KOŃCZYŁ TO CO ROZPOCZĄŁ , A WIERNI ABY MOGLI DALEJ UFAĆ KOŚCIOŁOWI A NIE ODCHODZIĆ OD NIEGO !!!
<<<<<WAŻNE SĄ CZYNY A NIE SŁOWA>>>>>

2005.06.03 15:10:00, IP:83.238.47.11

IRENA

wiadomosć o odejściu z naszej parafii księdza Stasia mocno mną wstrząsnęła.....wiele krązy plotek ,domysłów a jak do tej pory kościół niczego nie wyjaśnia ,nie dementuje, kościół milczy ......czy naprawdę sądzicie ,ze te 3 panie byłyby w stanie same usunać ksiedza?moze były tylko narzędziem w czyichś rekach ? może jeszcze komuś zależało ,zeby ON nie został tutaj z nami .....dlaczego biskup nie raczył nawet porozmawiac z naszą delegacją ???? biskupie ,to my jesteśmy "kościołem "to Ty jesteś dla nas,a nie odwrotnie .......to nasuwa mi na mysl kolejne plotki ,czyzby ksiadz proboszcz był za dobry ,za duzo zrobił ? bo przecież "zrobił przez 3 lata tyle ,co inni proboszczowie w ciągu 6-9 lat" ......jak nie wiadomo o co chodzi ,to chodzi o kasę ?

Moze należałoby wysłać relacje z pożegnania naszego proboszcza do biskupa ,niech zobaczy jaką krzywdę wyrządził tak wielu ludziom,a panie które przyczyniły sie do tego powinny ponieść konsekwencje swoich czynów,ja nie che żeby one uczyły moje dzieci ,nie życzę sobie takich wychowawców!!

Ksiadz Stanisław ,to najlepsze co nasze miasto ostatnio spotkało ,to fantastyczny człowiek ,dobry pasterz i należą MU sie słowa podziękowania i szacunek...to prawdza,ze przez ostatnie 3 lata dużo zmieniło sie w naszej parafii,staliśmy sie bardziej dojrzali ,lepsi a to wszystko dzięi NIEMU i JEGO postawie .......2 kwietnia pokazaliśmy ,że jesteśmy razem ,razem przeżyliśmy ból po stracie ukachanego Ojca Świętego .........dlaczego tylko nie potrafiliśmy pokazać w obliczu tego co sie stało ,że pamietamy nauki Ojca Świętego i według nich żyjemy? i to nie tylko my parafianie ,ale przede wszystkim Ty nasz biskupie ,który powinieneś dawać nam przykład jak należy wypełniać testament NASZEGO Papieża.Dlatego jest mi niezmiernie przykro .............jak mam sie "nie lękac" skoro tak wyraźnie teraz widzę ,ze niewiele trzeba ,zeby zniszczyc Człowieka ,Jego pracę,trud kilkuletni ,Jego dobro .....razem z proboszczem zniszczono NAS!!
Rana jest wielka ....czas ją zagoi ,ale blizna pozostanie na zawsze ....... :(((((((((((((((((((((((((((((((((

2005.06.01 22:49:18, IP:83.238.47.12

slonko

Owe "zacne panie" to nie tylko epizot ostatnich zajść w naszej Parafii.Dlaczego skoro czują się niewinne i zaszczute nie potrafią oczyścić się z podejrzeń i zarzutów .Czy to takie trudne?! Przecież każdy ma prawo się bronić ale musi tego chcieć.Istnieje jednak wiele dowodów iż działały z premedytacją deklarując ,"że proboszcza zniszczą"(cyt.) A może jednak zrobią "rachunek sumienia"?

2005.06.01 21:04:38, IP:83.25.149.127

Magdalena

pokaz wszystkie

«  1  [2]  3  4   z 4   »
Dodaj własny komentarz:
Autor:

Email:

 
Sondaż:
"czy popierasz kaszubskojęzyczne tablice miejscowości"
zagłosowano 138 razy
Co, Gdzie, Kiedy:

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

1
2
3

4
5
6
7
8
9
10

11
12
13
14
15
16
17

18
19
20
21
22
23
24

25
26
27
28
29
30
31


polecamy: [więcej »]

Władysławowo - forum na wczasy

o portalu | regulamin i prywatność | kontakt | logowanie
© 2003 - 2019 Spojrzenia.pl Władysławowo
Redakcja Spojrzenia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w serwisie.